İstanbul Valiliği
İstanbul Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
İstanbul Valiliği
İstanbul Valiliği
SIKÇA SORULAN SORULAR

 

-MÜTEAHHİTLİK NUMARAN VAR, ANCAK RUHSAT VEYA İSKAN KESTİREMİYORUM BELEDİYEDEN, NE YAPMAM LAZIM?

-GRUBUN OLMADAN RUHSAT VEYA İSKAN KESTİREMEZSİN, TÜRKİYE SINIRLARI İÇİNDE İNŞAAT YAPABİLMEN İÇİN VEYA YAPTIĞIN İNŞAATIN İSKANINI (YAPI KULLANIM İZİN BELGESİ) ALABİLMEN İÇİN MÜTEAHHİTLİK GRUBUNUN OLMASI ZORUNLUDUR.

 

-KENDİ ARSAMA MAKSİMUM 2 KATLI MAKSİMUM 500 M2 LİK YAPI YAPACAĞIM, HANGİ BELGEYİ ALMAM LAZIM?

-KENSİ ARSANA BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE, MAKSİMUM 2 KATLI MAKSİMUM 500 M2 LİK YAPIYI, GEÇİCİ MÜTEAHHİTLİK BELGESİ ALARAK YAPABİLİRSİN.

 

-HANGİ GRUBU ALMAM LAZIM VEYA BEN HANGİ GRUBU ALABİLİRİM?

-BİTİRDİĞİN İNŞAATIN İSKANINI ALABİLMEN İÇİN EN AZ H GRUBU OLMAN LAZIM.

-YENİ BAŞLAYACAĞIN İNŞAAT İÇİN METREKARE VE YAPININ SINIFINA (III-B, IV-A, IV-C GİBİ) GÖRE YETERLİLİK ŞARTLARI TABLOSUNA GÖRE EN AZ O GRUBU ALMAN GEREKİR. ÖRNEK OLARAK 9.000 M2 LİK III-B YAPI SINIFINDA BİR İNŞAATA BAŞLAYACAKSAN EĞER, EN AZ F GRUBU BELGEYE SAHİP OLMAN GEREKİR .(MÜTEAHHİTLİK YETERLİK ŞARTLARI TABLOSUNA BAK)

 

-2019 ÖNCESİ NOTER ONAYLI KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞMEM VAR, RUHSAT KESEBİLMEK İÇİN HANGİ GRUP OLMAM LAZIM?

-02/03/2019 ÖNCESİ NOTER ONAYLI SÖZLEŞMEN VAR İSE 31/12/2021 TARİHİNE KADAR H GRUBU İLE RUHSAT KESTİREBİLİRSİN.

 

-GRUP BAŞVURUSUNU NASIL YAPACAĞIM?

-istanbul.csb.gov.tr ADRESİNDEKİ “YAPI MÜTEHHİTLİĞİ BİLGİ VE BAŞVURUSU KILAVUZU” SEKMESİNDEKİ BİLGİ VE BELGELER IŞIĞINDA ALMAK İSTEDİĞİN GRUP İÇİN DOSYA HAZIRLAYIP , ATAŞEHİR VEYA HALKALI HİZMET BİNASI EVRAK KAYIT BİRİMİNE DOSYANI KAPALI ZARF İÇİNDE TESLİM EDECEKSİN.

 

-HANGİ GRUBA BAŞVURU YAPACAĞIMA NASIL KARAR VERECEĞİM?

-HANGİ GRUBA BAŞVURU YAPACAĞINA {İŞ DENEYİM, CİRO, MALİ VERİLER, BANKA REFERANS MEKTUBU VE DİĞER KRİTERLER} KENDİN KARAR VERECEKSİN, MÜHENDİSİN MİMARIN MALİ MÜŞAVİRİNDEN GEREKİRSE DIŞARIDAN DANIŞMANLIK FİRMALARINDAN YARDIM ALARAK, HER GRUBUN BAŞVURU BEDELİ FARKLI, DOSYANIZDAKİ DİLEKÇEYE BAŞVURU GRUBUNU MUTLAKA YAZINIZ, GRUBU YAZILMAYAN DOSYALAR İNCELEMEYE ALINMAMAKTADIR.

 

-İLGİLİ BELEDİYE VEYA KURUMLARDAN ALMIŞ OLDUĞUM İŞ DENEYİM BELGELERİNİN TUTARLARININ NASIL GÜNCELLEYECEĞİM?

-“İŞ DENEYİM BELGE TUTARI GÜNCELLEME VE GRUP TESPİTİ” SEKMESİNDE DETAYLI ANLATIM VAR,ORAYA BAK.

 

-ALMIŞ OLDUĞUM GRUP, YAPACAĞIM İNŞAATA YETMİYOR, NE YAPMAM LAZIM?

-O İNŞAATI SEN YAPAMAYACAKSIN, YETERLİLİĞİ OLAN GRUPTAKİ MÜTEAHHİT YAPABİLİR.

 

-DEKONT ÖDEMESİ İÇİN REFERANS NUMARASINI NEREDEN ALACAĞIM?

-basvuru.csb.gov.tr ADRESİNDE VEYA DÖNER SERMAYE BİRİMİNDEN REFERANS NUMARASINI ALABİLİRİSİNİZ

.

-BAŞVURU BEDELLERİNİN İADESİ OLUR MU?

-BAŞVURU (İNCELEME) BEDELLERİNİN HİÇBİR ŞEKİLDE İADESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BAŞVURU YAPACAĞIN GRUBUN KRİTERLERİNİ İYİ İNCELEYEREK, BAŞVURU DOSYANI ONA GÖRE HAZIRLA.

 

-SUNMUŞ OLDUĞUN DOSYA, BAŞVURU YAPTIĞIN GRUBUN KRİTERLERİ SAĞLAMAZSA NE OLUR?

-BAŞVURULAR SUNULAN GRUBUN KRİTERİNİ SAĞLAMAZSA, BAŞVURU YAPTIĞIN GRUPTAN AŞAĞIYA DOĞRU H GRUBUNA KADAR HANGİ GRUBUN KRİTERİNİ SAĞLIYORSA, O GRUP OLARAK BAŞVURUNUZ SONUÇLANIR, HİÇBİR KRİTER SAĞLAMIYORSA H GRUBU OLARAK SONUÇLANIR. DOSYADAKİ CEP NUMARASINA MESAJ GELEREK, GRUP KAYIT ÜCRETİNİ YATIRMANIZ TALEP EDİLİR.

 

-BAŞVURULAR KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR, NASIL TAKİP EDECEĞİM?

-BAŞVURULAR, BAŞVURU TARİHİNDEN İTİBAREN ORTALAMA 15 GÜNDE SONUÇLANIR. BAŞVURU SONUÇLANANLARA DOSYAYA YAZILAN CEP TELEFONU NUMARASINA KISA MESAJ OLARAK BİLGİ GELİR. GEÇİCİ MÜTEAHHİTLİK TE MESAJ GELMEZ. yambis.csb.gov.tr ADRESİNDEN “vatandaş girişi” SEKMESİNDEN GİREREK ŞAHIŞLAR İÇİN TC KİMLİK NO, ŞİRKETLER İÇİN VERGİ NUMARASI İLE SORGULAMA YAPILABİLİR. BURADAN MÜTEAAHHİTLİK NUMARANI VE GRUBUNU GÖREBİLİRSİN.

 

-NEVİ DEĞİŞİKLİĞİ (KİŞİ TÜRÜ DEĞİŞİKLİĞİ) NDE İŞ DENEYİM VEYA DİPLOMAMI KULLANABİLİR MİYİM?

-ŞAHIŞ (GERÇEK KİŞİLİK) FİRMALARINDAN TÜZEL KİŞİLİĞE YAPILAN NEVİ DEĞİŞİKLİĞİNDE, MÜTEAHHİTLİK NUMARANIZ DEĞİŞİR (2.900 NUMARA BEDELİNİ YENİDEN ÖDERSİNİZ), AYRICA ŞAHIS ADINA ALINMIŞ OLAN İŞ DENEYİM VEYA İŞ DENETLEMEYİ , ŞİRKET ADINA KULLANABİLMENİZ İÇİN EN AZ %51 ORTAKLIĞINIZIN ÜZERİNDE EN AZ 1 SENE GEÇMESİ GEREKMEKTE OLUP, DİPLOMANIN KULLANIMI İÇİN BU SÜRE EN AZ 5 SENEDİR. (ÖRNEK OLARAK DİPLOMA İLE G GRUBU ALMIŞ BİR GERÇEK KİŞİLİK, LİMİTED VEYA A.Ş. YE NEVİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPARSA H GRUBUNDAN BAŞLAR)

-LTD DEN A.Ş. YE VEYA A.Ş. DEN LTD. YE YAPILAN NEVİ DEĞİŞİKLİKLERİNDE (KİŞİ TÜRÜ DEĞİŞİKLİĞİ) ALMIŞ OLDUĞUNUZ GRUBU (İŞ DENEYİM BELGESİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ BOYUNCA) KULLANABİLİRSİNİZ.

 

-DİPLOMAMI NASIL KULLABİLİRİM?

-“MEZUNİYET BELGELERİNİN İŞ DENEYİM OLARAK KULLANILMASI” SEKMESİNE BAK.