İstanbul Valiliği
İstanbul Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
İstanbul Valiliği
İstanbul Valiliği

Atıksu Arıtma Tesisi Tesis Sorumlusu Eğitimleri Başvurusu

07 Şubat 2022

23.05.2019 tarihli ve 30782 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ kapsamında, kentsel ve sanayi atıksu arıtma tesislerinde görev yapacak tesis sorumluları için 08 Şubat 2021 tarihinden itibaren, tesis sorumlusu sınıflarına göre farklı tarihleri kapsayacak şekilde atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi yapılacaktır.

Eğitimler için herhangi bir ücret talep edilmeyecek olup, söz konusu eğitimler covid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi (uzaktan) olarak yapılacaktır.

Bu çerçevede, TESİS SORUMLUSU BELGESİ almak isteyen adayların 08 Şubat 2022 – 20 Şubat 2022 tarihleri arasında https://aatbelgelendirme.csb.gov.tr/ adresi üzerinden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup profil kartlarını oluşturarak ön başvuru yapmaları gerekmekte olup, eksiklik bildirilen başvuruların tamamlanması da dahil olmak üzere 24 Şubat 2022’den itibaren adayların sisteme erişimi kapatılacaktır.

  1. Başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar indir.
  2. Başvuru için Kullanıcı Kılavuzu indir.
  3. Resmi yazı formatı indir.
  4. Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ indir.

Ön başvuruda profil kartı onaylanan adayların 25 Şubat 2022 – 03 Mart 2022 tarihleri arasında www.ecbs.cevre.gov.tr adresi üzerinden AAT Personel Belgelendirme Sistemi ekranına giriş yaparak ön başvuruda kabul edildikleri sınıflar üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Çevre mühendisi olan adaylar, profil kartlarının onaylandığı sınıftan hem endüstriyel hem de kentsel sınıftan başvuru yapabileceklerdir. Bu doğrultuda eğitim başvurusunu tamamlayan tesis sorumlusu adayları, 04 Mart 2022 tarihinde başlayacak olan eğitimlere, gerekli üyelik işlemlerini tamamlayarak ue.csb.gov.tr adresinden erişim sağlayacaktır

Ayrıca, 16 Kasım 2021 – 24 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenmiş olan eğitimlere katılım sağlayıp kendilerine tanımlanan eğitimlerin %100’ünü tamamlayan adayların 04 Mart 2022 – 08 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan eğitimlere katılım zorunlulukları bulunmamakta olup direkt sınavlara katılım hakkına sahiptirler.

Bahse konu eğitimler sonunda düzenlenecek olan sınavların tarihleri aşağıda yer aldığı şekilde belirlenmiş olup sınav saatleri ise Genel Müdürlüğümüz internet sitesinden ve ecbs.cevre.gov.tr adresi üzerinde yer alan AAT Personel Belgelendirme Sistemi duyurular sayfasından ilerleyen süreçte yayımlanacaktır.

EĞİTİM VE SINAV PROGRAMI

EĞİTİMLERİN KAPSAMI

Eğitim programı tesis tür ve sınıfına göre oluşturulmuş olup aşağıda yer alan konuları kapsamaktadır. Adaylar bu konuların dışında ayrıca sınavlarda “atıksu mevzuatı”ndan da sorumludurlar. Sınav kapsamında bulunan mevzuata buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitimler ve sınav için herhangi bir ücret talep edilmeyecek olup, yalnızca sınavda başarılı olan adaylar Bakanlığımızca daha sonra açıklanacak olan tarihlerde 200 TL belge ücreti yatıracaktır. Birden fazla belge alacak olanlar her belge için ayrı ücret yatıracaktır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; eğitim başlangıç ve bitiş tarihlerinde, belge ücret yatırma tarihlerinde ve online sınav tarihlerinde değişiklik yapma hakkına sahip olup yapılacak herhangi bir değişiklik ue.csb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Bu adresten yapılan değişiklik duyurusu tüm adaylara tebliğ yapılmış hükmündedir.

İletişim:
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü

Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı
aat@csb.gov.trFacebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır