İstanbul Valiliği
İstanbul Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
İstanbul Valiliği
İstanbul Valiliği

İSTANBUL'DA "MAVİ KART" UYGULAMARI BAŞLANMIŞTIR

20 Kasım 2015
İSTANBUL'DA MAVİ KART UYGULAMARI BAŞLANMIŞTIR
İSTANBUL'DA MAVİ KART UYGULAMARI BAŞLANMIŞTIR

26.09.2013 tarih ve 2013/12 sayılı Gemi Atık Takip Sistemi Uygulama Genelgesi gereğince, ilimizde mevcut 8 adet marinaya yanaşan yatlarda kullanılmak üzere 2800 adet Mavi Kart 19.11.2015 tarihinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yaşar GÜVENÇ tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Deniz Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Fuat ALARÇİN’e teslim edilmiştir. Böylece İlimizde de Mavi Kart  uygulamalarına geçilmiştir.

Mavi kart sistemi; Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Bakanlığımızca hazırlanan 26.09.2013 tarihli ve 2013/12 sayılı Gemi Atık Takip Sistemleri Uygulama Genelgesi gereğince; balıkçı barınakları, yat limanları ve buna benzer kıyı tesislerine gelen bütün gemilerin atıklarının etkin olarak takibini sağlamak maksadıyla elektronik ortamda veri girişinin ve kontrolünün sağlanacağı bir uygulamadır.

Genelge kapsamında ilk kez Antalya ve Muğla illerinde bulunan tesisler Genelgenin yayımlanma tarihinden itibaren mavi kart uygulamasına başlamış olup; diğer denize kıyısı olan tesisler ise, Mavi Kart uygulaması için gerekli atık alım bilgilerinin yükleneceği sistem alt yapısının kurulu bulunduğu atık alım tesisini kurmakla yükümlü kılınmışlardır.

 

İlimizde Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında gemi atıklarını toplama işi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olup; İstanbul Büyükşehir Belediyesince İstanbul İli sınırlarında bulunan balıkçı barınakları, yat limanları ve buna benzer kıyı tesisleri ile karasularımızda düzenli sefer yapan teknelerin yanaştığı yerlerdeki bütün gemilerin atıklarının etkin olarak takibini sağlamak maksadıyla elektronik ortamda veri girişinin ve kontrolünün sağlanması için gerekli alt yapıyı kurulmuştur.

 

Bu nedenle, İlimizde bulunan marinalarda  İl Müdürlüğümüz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinden oluşturulan komisyonla birlikte otomasyon ünitelerinin yerleri  belirlenmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından İlimizdeki yer alan 

 

-          Ataköy Marina ve Yat İşletmeciliği A.Ş.

-          Kalamış  Marina

-          Fenerbahçe Marina

-          İstanbul West Marina (Beylikdüzü)

-          Güzelce Marina (Büyükçekmece)

-          Beta Marina Liman Yat ve Çekek İşl. A.Ş. (Pendik)

-          İspark A.Ş. İstinye  Marina

-          İspark A.Ş. Tarabya Marina

Olmak üzere 8 adet marinadan Fenerbahçe ve Kalamış’a bir adet, diğerlerine birer adet olmak üzere toplam 7 adet otomasyon cihazı kurulmuştur. Tuzla Marina’da bir adet otomasyon cihazının kurulması çalışmalarına başlanmıştır.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır